VÝŠIVKA

Kúpili ste si VYŠÍVACÍ STROJ? Blahoželám a teším sa spolu s Vami.

Najčastejšou otázkou, s ktorou sa stretávame, je:
„Čo všetko budem pre vyšívanie potrebovať?“

A. v prvom rade spoľahlivé nite. Sú dôležitým prvkom, bez ktorého výšivka, ale najmä samotný proces vyšívania, nebude podľa našich predstáv a môžeme zažiť sklamanie v podobe odstraňovania útržkov nití z útrob stroja a zbytočné prerušovanie vyšívania.
Ihla každého vyšívacieho stroja sa počas vyšívania pohybuje vysokou rýchlosťou a prejde látkou hore a dole niekoľkonásobne viac krát, ako ihla bežného šijacieho stroja.
Preto potrebujeme nite, ktoré sa nám nebudú trhať, chlpiť, ani zamotávať. Na trhu je množstvo druhov nití a je ťažké sa pre niektoré rozhodnúť. My sme za Vás vyskúšali nite Amann.
  • Môžete si vybrať z ponuky na našej stránke www.gitart-hm.com - nite AMANN ISACORD 40
B. Na dosiahnutie úhľadnej výšivky potrebujeme aj špeciálne spodné nite – nie je ich síce vidno, ale sú dôležité
  • Nájdete ich v ponuke na našej stránke – AMANN ISA 150 v návine 10 000m – tie sú iba v dvoch farbách – BIELAČIERNA – volíme ich podľa toho, či vyšívame na svetlý alebo tmavý podklad.
Pre začiatok radíme kúpiť návin bielej farby, čierna sa používa o dosť menej.

C. Neoddeliteľnou súčasťou každého vyšívania je STABILIZÁTOR. Slúži na spevnenie rubovej časti vyšívanej látky. Druh volíme podľa kvality a pevnosti látky. Na niektoré druhy tkanín, ako napríklad neelastická džínsovina, stabilizátor použiť nemusíme.
  • Ponúkame 3 hrúbky STABILIZÁTORA, ktorý po vyšití jednoducho odtrhnete.
    Pre výšivky na bavlnu - tašky, kozmetické taštičky, peňaženky ... -
    TRHACÍ 1815-90
    Pre výšivky na bavlnu - vankúše - TRHACÍ 1071-30 je mäkký a vankúš ostane jemný. 
  • Pre vyšívanie na tričká, alebo iný elastický materiál, odporúčame použiť strihací stabilizátor - SMS 60 B, ktorý elastickú látku zastabilizuje a tvar výšivky zostane navždy pevný.
D. Na vyšívanie problematických materiálov (slučkové a úpletové tkaniny a tkaniny s vlasom, ako je napríklad zamat), použijeme na vrchnú - lícnu stranu VODOROZPUSTNÝ VLIZELÍN SOL 40, ktorý zabráni neestetickému „vykúkaniu“ slučiek, či vlasu, spomedzi vyšívacích nití. Tento materiál je vhodný aj na vyšívanie čipky, či richelieu.
Po dokončení výšivky, stabilizátor odstránime vodou.

Jednotlivé výšivky si ukážeme a vysvetlíme v samostatných príspevkoch, kde im budeme venovať väčšiu pozornosť. Stačí kliknúť na názov výšivky a dostaneme sa priamo k príspevku o nej.
TATAMI
RICHELIEU
KRÍŽIK
REDWORK
PÍSMO
APLIKÁCIA
QUILTOVACÍ VZOR 

VÝŠIVKA NA TRIČKU - spracovala som aj fotonávod, ako vyšívať na tričká s celým postupom. 
QUILTOVANÁ VÝŠIVKA - dovolila som si spojiť dve techniky do jedného názvu - QUILTING a VÝŠIVKA. Viac sa dočítate v príspevku.Komentáre